تعویض باتری خودرو کاری بسیار ساده است؛ اگر برای تعویض باتری خودروی خود دچار سردرگمی شدید و به دنبال برند خاصی هستید، باید به این نکته توجه داشته باشید که برند به تنهایی دلیلی بر کیفیت و تضمینی برای عمر باتری نیست، بلکه فاکتورهای مهمتری همچون اندازه، عمر باتری، CCA (که نشان دهنده توانایی باتری در تولید جریان تا دمای ۱۷- است) و RCM (که توانایی باتری را در ثابت نگه داشتن بار اکتریکی نشان می‌دهد) وجود دارند که توجه به آنها کار شما را در انتخاب این وسیله ساده می‌کند. در اینجا تک تک موارد ذکر شده را توضیح خواهیم داد.

عمر باتری: تمامی باتری‌های تولید شده دارای تاریخ تولید هستند و بایستی ظرف ۶ ماه پس از آن تاریخ فروخته شده و مورد استفاده قرار گیرند؛ بنابراین به تاریخ حک شده بر روی باتری توجه داشته باشید. در برخی موارد تاریخ بصورت کد بر روی باتری چاپ می‌شود. حروف به منزله ماه تولید (بطور مثال حرف A برای ماه ژانویه و حرف B برای فوریه و…) و اعداد سال تولید را نشان می‌دهند (بطور مثال عدد ۰ برای سال ۲۰۰۰ و ۱ برای سال ۲۰۰۱ و…).

سایز باتری: این فاکتور نشان دهنده ابعاد باتری و محل قرار گرفتن قطب‌ها است؛ بنابر این به هنگام تعویض باتری خودروی خود به ابعاد باتری جدید دقت کنید. البته فروشندگان باتری، آن‌ها را بر اساس مدل خودروها دسته بندی کرده و کار شما را در این مورد هموار کرده‌اند.

CCA (مخف Crank Cold Amperage): این مورد نشان دهنده توانایی و ظرفیت باتری در روشن کردن موتور در دمای ۰ تا ۱۷- درجه سانتی‌گراد است. در هوای سرد روغن موتور غلیظ شده و ولتاژ باتری کمی پایین می‌آید. هر چقدر که مقدار CCA بالاتر باشد، توانایی باتری برای روشن کردن موتور در دمای پایین‌تر از ۱۷- درجه سانتی‌گراد بیشتر خواهد بود.

RC (مخفف Reserve Capacity): این فاکتور نشان دهنده مدت زمانی است که باتری می‌تواند به هنگام از کار اُفتادن دینام برق تولید کند. (این مقدار بر اساس دقیقه نشان داده می‌شود).

امید است توجه به مسایلی که در این مقاله به آنها اشاره شد شما را در انتخاب، استفاده و نحوه نگهداری درست باتری خودروی شما یاری رساند.