زمانی که صحبت از نگهداری خودرو به میان می‌آید، کلمه “طبیعی یا معمول” به صورت تئوری قابله استفاده است و ممکن است در عمل اتفاق دیگری بیافتد، زیرا همانطور که می‌دانید اتومبیل وسیله‌ای غیر قابل پیش‌بینی است. به طور مثال عمر یک باتری به صورت “طبیعی” چهار سال است اما با توجه به شرایط امکان تغییر این مدت وجود دارد؛ بنابراین در اینجا این کلمه تنها معنای تئوری دارد نه عملی. عواملی چون تغییرات دمایی شدید، لرزش، استفاده مداوم از سیستم صوتی و GPS باعث کاهش طول عمر باتری می‌شوند. با نگاهی به ساختمان یک باتری سرب-اسید در خواهید یافت که چرا این موارد بر عمر آن تاثیرگذار هستند. در این نوع باتری‌ها از صفحه‌هایی از جنس سرب در محلولی از آب و اسید سولفوریک استفاده شده است که یک محلول الکترولیتی را بوجود می‌آورند. این محلول اجازه حرکت اکترون‌ها از میان صفحات سربی را می‌دهد که جریان اکتریکی نتیجه این فرآیند است. همانطور که اشاره شد، لرزش مداوم در اتومبیل یکی از فاکتورهای کاهش دهنده عمر باتری است؛ به این صورت که لرزش زیاد بر اثر جاده‌های ناهموار و یا مهار نکردن باتری بوسیله بستهای مخصوص باعث شل شدن یا آسیب رسیدن به صفحات باتری شده و از عمر آن می‌کاهد.

از دیگر عوامل می‌توان به گرمای شدید اشاره کرد که باعث افزایش سرعت واکنش شیمیایی می‌شود و عمر باتری را کاهش می‌دهد؛ در حالی که سرمای شدید در برخی موارد باعث افزایش طول عمر باتری می‌شود زیرا سرعت واکنش را کاهش می‌دهد، به همین دلیل است که معمولاً باتری خودرو را با عایقی می‌پوشانند تا دمای آن را  در برابر سرما و گرمای شدید کنترل کند.

نوع رانندگی نیز بر عمر باتری تاثیرگذار است؛ زمانی که خودروی خود را روشن می‌کنید مقدار زیادی برق از باتری گرفته می‌شود، بنابراین برای پر شدن مجدد، باتری نیاز به زمان دارد. اگر شما از آن دسته از رانندگانی هستید که از خودروی خود برای مسافت‌های کوتاه استفاده می‌کنید و یا در هربار توقف کوتاه خودروی خود را خاموش می‌کنید بایستی این مطلب را مدنظر داشته باشید که باتری شما در این مدت کوتاه کامل شارژ نشده و در نتیجه عمر آن کاهش میابد. در لایه بالایی باتری از اسید رقیق و در نیمه پایینی از اسید  غلیظ استفاده شده است. در حالتی که شارژ باتری به صورت کامل انجام نگیرد اسید رقیق شروع به خوردن صفحات فلزی کرده و اسید غلیظ جریان برق را خنثی می‌کند که این دو عامل دلیل کاهش عمر باتری هستند.

باتری مارین , باتری صدیقی , باتری صبا اسمارت , باتری واریان , سفیر باتری , باتری آتیو , باتری دکور , باتری گلوبال , تعاونی باتریسازان , باتری پوما , باطری مارین , باطری صدیقی , باطری صبا اسمارت , باطری واریان , سفیر باطری , باطری آتیو , باطری دکور , باطری گلوبال , تعاونی باطریسازان , باطری پوما